Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze bindownicy?

BindownicaPodjęliśmy decyzję – do naszych działań biurowych w firmie, sekretariacie, a może do użytku domowego potrzebny jest zakup bindownicy. To jednak dopiero początek, bowiem aby wybrać odpowiedni do potrzeb model, musimy przyjrzeć się kilku parametrom dostępnych na rynku urządzeń bindujących. Istnieje wiele technik bindowania, a urządzenia przeznaczone do każdej z nich różnią się między sobą budową, sposobem działania, funkcjonalnością. Które powinniśmy wybrać na własne potrzeby? Oto, co należy wiedzieć, aby odpowiedzieć na to pytanie.

  • Jaki rodzaj grzbietów będzie nam odpowiadać
  • Jak często będziemy używać bindownicy
  • Jak obszerne dokumenty potrzebujemy oprawiać (ilość kartek o gramaturze 80g/m2)

Poniżej zestawienie najważniejszych cech różnych typów opraw:

Rodzaj bindownicy Maksymalna ilość kartek w oprawie Wymiana kartek Płaskie rozłożenie Obrót o 360 stopni Wysyłka w kopercie
Bindownica grzebieniowa 500-510 tak tak nie nie
Bindownica drutowa 120-150 nie tak tak nie
Bindownica spiralowa 330 utrudniona tak tak nie
Termobindownica 300 nie nie nie tak
Bindownica kanałowa 480 tak nie nie tak
Bindownica grzebieniowo-drutowa 500-510

120-150

tak

nie

tak

tak

nie

tak

nie

nie

Bindownica paskowa
Velobind
Surebind
700 tak

nie

nie

nie

nie

nie

tak

tak

Bindownica typu Click 145 (model P3000 – 450) tak tak tak nie

bindownica kanałowaW zależności od tego, jaki nakład pracy urządzenie ma wykonywać, wybierzemy bardziej lub mniej zaawansowany model. Przy częstym użytkowaniu warto rozważyć zakup bindownicy elektrycznej, która wykona za nas takie czynności jak dziurkowanie kartek, czy zamykanie grzbietów. To szybkie i precyzyjne urządzenia, dzięki którym nie musimy używać siły.

Kiedy potrzebujemy oprawiać niewielką ilość dokumentów wystarczą podstawowe modele wyposażone w ręczne dźwignie – jedną lub dwie. Wygodniejsza jest opcja z dwiema dźwigniami, z których jedna dziurkuje, a druga otwiera (te które są fabrycznie zamknięte) i zamyka grzbiety. Przy użytkowaniu bardziej zaawansowanych bindownic możliwe jest wyłączanie wszystkich noży. Jeżeli więc potrzebujemy wykonać w pliku papieru mniejszą ilość otworów możemy „schować” noże w miejscach, gdzie otwory będą niepotrzebne.

Dodatkowe funkcje

Modele dedykowane do większych nakładów pracy (np. do punktów usługowych) to urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje i pewne usprawnienia, dzięki którym praca jest szybsza i lżejsza. Wytrzymałość tych maszyn pozwala na duże obciążenia, gdyż mają solidną konstrukcję i przeważnie metalową obudowę.

bindownica kanałowaPomocną funkcją jest regulator szerokości marginesu, czyli odległości dziurek od krawędzi kartki. Ustawiamy go odpowiednio do szerokości grzbietów. Ilość kartek dziurkowanych jednorazowo bindownicą (kartki dziurkowane są partiami i oprawiane po połączeniu w jeden plik) również ma duże znaczenie, kiedy potrzebujemy oprawiać często dużą ilość papieru. Na przykład podstawowe modele bindownic do oprawy grzebieniowej dziurkują jednorazowo do 10-ciu kartek, a bardziej fachowe 20-30 kartek. Powyższe uwagi dotyczą systemów oprawy polegających na uprzednim przedziurkowaniu dokumentów. Innym rozwiązaniem są termobindownice i bindownice kanałowe, które integrują dokumenty grzbietami bez dziurkowania.

Estetyczny wygląd

termobindownicaJeżeli chodzi o aspekt estetyczny oprawy bindowane za pomocą termobindownicy i bindownicy kanałowej należą do najbardziej eleganckich form. Stosuje się do nich okładki zintegrowane z grzbietami. Prace oprawione w ten sposób wyglądają jak książki. Pierwsza z opraw jest permanentna, natomiast druga daje możliwość otwarcia grzbietu i ponownego zamknięcia. Oprawa termiczna, choć jej montaż jest mało skomplikowany i szybki, jest niestety niezbyt odporna na rozkładanie i poleca się ją raczej do dokumentów rzadziej używanych. Również estetyczną i mocną oprawę uzyskamy przy zastosowaniu oprawy spiralowej. W tym przypadku jednak proces oprawiania jest dość długi i żmudny – polega bowiem na przewleczeniu spirali przez dziurki podczas stopniowego obracania.

Innowacyjne rozwiązanie

Najwygodniejszym, a przy tym bardzo praktycznym rozwiązaniem zdaje się być oprawa typu Click, którą równie szybko można scalić, jak i rozłożyć kartki – niczym zamkiem błyskawicznym. Może być przydatna do przechowywania notatek z zebrań, wykładów i porządkowania przybywającej dokumentacji. Dobierzmy zatem rodzaj i model bindownicy zależnie od potrzebnych funkcji i przeznaczenia, czy to do ciągłej pracy w punktach usługowych, czy też do sporadycznego użytku w domu, szkole, niewielkim biurze.