Praktyczne porady, jak wybrać odpowiednią bindownicę

Czym jest bindownica i w jaki sposób może usprawnić Twoje codzienne prace biurowe? Jakie są rodzaje bindownic i jakimi kryteriami wyboru należy się kierować, aby wybrać najlepsze dla siebie urządzenie? Odpowiedzi na powyższe pytania postaramy się udzielić w niniejszym artykule.

Bindownica – co to za urządzenie i w jakim celu jej się używa?

Dla osób, którym zależy na atrakcyjnej oprawie dokumentów, bindownica stanowi użyteczne narzędzie. Umożliwia proste prace introligatorskie zarówno w biurze, jak i w domu. Zamiast luźnych arkuszy papieru można stworzyć estetycznie oprawione dokumenty. To idealne rozwiązanie, aby przygotować profesjonalną prezentację, na przykład dla kontrahenta. Wystarczy dobrać grzbiet o średnicy odpowiedniej do liczby oprawianych arkuszy, umieścić dokumenty w bindownicy i w sposób zależny od modelu urządzenia, przytwierdzić arkusze do grzbietu oprawy.

Z czego składa się bindownica?

Istnieje wiele technik bindowania, które korzystają z odrębnych urządzeń oraz materiałów eksploatacyjnych. Warto zatem wziąć pod uwagę efekt ostateczny oprawy dokumentu, jaki chcemy uzyskać. W zależności od wybranej technologii bindownica może składać się m.in. z plastikowego grzebienia, metalowego grzbietu lub plastikowej spirali. Do wyboru pozostają różne rodzaje grzbietów i kolorowych okładek, w które dodatkowo należy się wyposażyć. Szeroka gama kolorystyczna pozwoli na osiągnięcie zamierzonego rezultatu. Ważny element bindownicy to także dźwignia, za pomocą której zwalniany jest mechanizm dziurkowania i oprawy dokumentu. W przypadku bindownic elektrycznych nie wymaga ona używania dodatkowej siły, jednak w większości modeli element dźwigni został zachowany.

Rodzaje bindownic

Bindownice różnią się przede wszystkim oprawą. Do wyboru pozostaje:

  • Oprawa grzebieniowa (Comb Bind) – najpopularniejsza, daje możliwość stałego aktualizowania dokumentów poprzez otwieranie grzbietu i zmianę zawartości. Dodatkowe atuty to szeroki wybór średnic grzbietów dobieranych do liczby stron dokumentu (maksymalnie 500).
  • Listwa zatrzaskowa (Greenbinder) – płaski kształt jej górnej oprawy jest idealny do akt, sprawozdań i innych projektów podlegających archiwizacji. Pozwala na otwieranie, zamykanie i wymianę stron. Co ważne, do wymiany nie potrzeba powtórnie używać bindownicy. Listwy o różnych rozmiarach mogą pomieścić do 210 arkuszy.
  • Grzbiet drutowy (WireBind) – gwarantuje elegancki, trwały efekt. Idealna do sporządzania dokumentacji biznesowych, broszur reklamowych, ale także kalendarzy, notatników czy instrukcji obsługi. Do wyboru wiele kolorów grzbietu o różnym rozstawie: 3:1 pozwala na oprawienie ok 120 arkuszy, 2:1 do 280 arkuszy.
  • Oprawa paskowa (Velobind) – prosta, szybka i bezpieczna. Arkusze są łączone za pomocą specjalnych pasków velobind. Trwała, płaska oprawa pomieści około 200 arkuszy.
  • Grzbiet spiralowy (CoilBind) – pozwala na obracanie arkuszy o 360 stopni, co ułatwia przeglądanie dokumentacji.
  • Oprawa typu ClickBind – arkusze nakładamy ręcznie na grzbiet. Uniwersalna forma oprawy pozwala na modyfikowanie dokumentacji. Otwierany grzbiet gwarantuje także możliwość zmiany objętości.
  • Oprawa kanałowa (introligatorska) – zapewnia najwyższą jakość oprawy, bez kleju czy dziurawienia arkuszy. Książkowa okładka o wąskim grzbiecie idealnie nadaje się do archiwizacji prac naukowych.
  • Oprawa termiczna – trwałe zabezpieczenie dokumentu, które uniemożliwia jego późniejszą edycję. Termobindownica jest szybka i wygodna w użyciu. Dokumentacja zachowuje wysoką odporność na niszczenie.

Czym się kierować przy kupnie bindownicy?

Wybrany rodzaj oprawy bindownicy wiąże się z konkretnym sposobem przeglądania dokumentacji. Przykładowo do dokumentów, w których duże znaczenie ma prezentacja graficzna lepiej od oprawy termicznej sprawdzi się grzbiet spiralowy. Bindownicę należy dostosować również do trybu pracy. Do okazjonalnego bindowania dokumentów o małej objętości wystarczy prosty model bindownicy o pojemności do 90 arkuszy. W większych biurach potrzebna może okazać się bindownica o większych gabarytach, która pomieści nawet 450-500 arkuszy.

Warto zastanowić się czy bardziej użyteczny nie będzie dla nas elektryczny model bindownicy. Popularne bindownice dźwigniowe wymagają zastosowania siły do dziurkowania arkuszy i oprawy dokumentów. Bindownica elektryczna działa automatycznie, dlatego jest lepsza przy dużym nakładzie pracy. Nie bez znaczenia pozostaje tempo pracy bindownicy. Liczba arkuszy dziurawionych jednocześnie może różnić się od 10 do nawet 100 egzemplarzy za jednym razem.

Dodatkowe funkcje bindownic

Niektóre modele bindownic zawierają dodatkowe funkcje, które mają wpływ na jakość oraz efektywność codziennej pracy. Przydatny jest choćby wbudowany miernik grubości dokumentu, który wskazuje optymalną szerokość grzbietu do bindowania. W przypadku dokumentacji o niestandardowym formacie przydać może się z kolei mechanizm deselekcji noży. Wyłączając poszczególne noże, dostosowujemy format bindowania lub regulujemy marginesy.

Bindownica czy termobindownica?

Zarówno tradycyjne bindownice, jak i termobindownice mają swoje zalety. Dobór odpowiedniego urządzenia zależy jednak od indywidualnych preferencji. Główne atuty termobindownicy to szybkość działania i trwałość dokumentacji, bez dziurkowania arkuszy. Płaski system oprawy pozwala na wysyłkę zbindowanych dokumentów pocztą. Zasadniczy minus termobindownicy to natomiast brak możliwości edytowania dokumentacji. Nie można rozłożyć dokumentów na płasko, co może utrudniać prezentację niektórych danych. Nie jest również możliwy obrót dokumentów o 360 stopni. Wszystkie te wymogi spełnia klasyczna bindownica, na przykład typu ClickBind.