Funkcje bindownic

Wybierając urządzenie bindujące dobrze jest zwrócić uwagę na szereg dodatkowych funkcji, które bardzo usprawniają pracę czyniąc ją szybszą i lżejszą. Dodatkowo pomagają uniknąć problemów wynikających ze złego użytkowania urządzenia.

W przypadku bindownicy funkcjami, które mogą pomóc w pracy są:

 • Regulacja głębokości linii dziurkowania od krawędzi grzbietu. Odpowiedni regulator szerokości marginesu pomoże dostosować miejsce, w którym powinien zostać przedziurkowany dokument, do potrzeb osoby korzystającej z urządzenia.
 • Ograniczniki do precyzyjnego ułożenia i wyśrodkowania pliku kartek. Precyzyjne ułożenie wszystkich kartek jest bardzo ważne, by zbindowany dokument wyglądał estetycznie. Ograniczniki pomogą przedziurkować wszystkie kartki w tym samym miejscu, tak by po zbindowaniu były one równo ułożone.
 • Możliwość zablokowania pozycji otwarcia grzbietu pomocna przy powtarzających się plikach.
 • Separacja kartek.
  bindownica dokumentów - separacja kartek
  Dzięki takiej funkcji nie trzeba liczyć arkuszy do maksymalnej ilości, jaką dany model może przedziurkować jednorazowo. Pomoże to również uniknąć ryzyka, zniszczenia urządzenia przez wkładanie zbyt dużej ilości papieru jednorazowo.
 • W bindownicach elektrycznych – możliwość cofania noży, gdy plik okaże się zbyt gruby. Funkcja ta zapobiegnie sytuacji, w której po włożeniu zbyt dużej ilości kartek podczas próby wyjęcia ich, możemy je zniszczyć. Dzięki możliwości cofania noży urządzenie się nie zatnie, a użytkownik bindownicy nie będzie zmuszony do wyjmowania na siłę dokumentu, co przyczyniłoby się do porwania papieru.
 • Wskaźniki doboru średnicy grzbietu do grubości pliku kartek.
  bindownica dokumentów - wskaźniki doboru średnicy grzbietu do grubości pliku kartek
  Może zdarzyć się sytuacja, że w trakcie bindowania zauważymy, że wybrany grzbiet jest za mały. W takim przypadku traci się czas na zmianę grzbietu i przełożenie dokumentów. Ciężko dobrać odpowiednią średnicę grzbietu, szczególnie dotyczy to osób które nie korzystały wcześniej z bindownicy. Dzięki takiemu udogodnieniu nie będzie żadnego problemu z doborem grzbietu. Da to również pewność, że dokument po zbindowaniu nie rozleci się z powodu dobrania zbyt małego grzbietu.
 • Osobne dźwignie do dziurkowania i bindowania, a nawet możliwość rozdzielenia wykonania tych czynności pomiędzy dwie osoby w tym samym czasie, czyli przyspieszenia pracy – dzięki wyjmowanej platformie z mechanizmem bindującym (System Satellite w bindownicach Fellowes).
 • Wyjmowana szuflada na ścinki.
  bindownica - wyjmowana szuflada na ścinki
  Bardzo pomocna funkcja, która ułatwia utrzymanie porządku w miejscu pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, by pozbyć się niepotrzebnych ścinków wystarczy wyjąć szufladę i wyrzucić je do kosza. Niektóre bindownice mają wskaźnik zapełnienia szuflady, inne pojemnik automatycznie otwierający się po zapełnieniu.
 • Szuflada do przechowywania grzbietów.
  bindownica - szuflada do przechowywania grzbietów
  Bardzo przydatna opcja, szczególnie kiedy nie ma możliwości trzymania grzbietów blisko bindownicy. W tym wypadku wyjmowanie grzbietów z dodatkowej szuflady znajdującej się przy bindownicy przyspieszy i ułatwi pracę.
 • System wyłączanych noży dla formatów innych niż standard A4.
 • Rączki do przenoszenia.

Dzięki znajdującym się na bindownicy rączkom łatwo przenieść urządzenie w inne miejsce.